Tarihçe

Derinin tarihi, neredeyse insanlığın ilk dönemlerine kadar gitmektedir. Eski dönemlerde avcılıkla hayatlarını idame ettiren insanoğlu, avladıkları hayvanın etinden olduğu kadar derisinden de faydalanmıştır. Ve bu faydalanma her ne kadar şekil değiştirse de günümüze kadar varlığını sürdürerek gelmiştir. İlk dönemlerde korunma, sağlık, ısınma gibi amaçlarla kullanılan deri, günümüzde aynı amaçlarla beraber giyim, süs, dekor, aksesuar sanat, moda gibi alanlarda da sıkça kullanılan bir materyal olarak karşımızda durmaktadır.

Daha yakın zamanlarda, binek hayvanlarının eyer ve semerlerinde de sıkça tercih edilen deri, günümüzde bu alanda çok yaygın kullanılmasa da döşemecilik alanında deri kullanımı daha fazla şekilde yaygınlaşmaktadır. Anadolu’daki bu dericilerden öğrendiğini yazar. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde ilk önce Kazlıçeşme’de deri sanayisinin kurulmasını emretmiştir. Hemen hemen tüm parçalarından faydalanılan derinin atıkları; tıbbi alandaki ilaçlardan jelatin yapımına, sabun üretiminden kedi köpek mamasına kadar birçok alanda değerlendirilmektedir.

Derinin Özellikleri Nelerdir?

Gerçek bir deri kendine has doğal özelliklere sahiptir. Bu özellikler aynı zamanda gerçek deriyi suni deriden ayıran temel özelliklerdir. Gerçek deri dayanıklıdır, uzun ömürlüdür, kolay deforme olmaz, üretimi birçok süreçten geçtiği için değerli ve pahalıdır. Gerçek deri doğal olduğu için yapay deri gibi doğaya bir zarar vermez ve bu açıdan da çevrecidir. Kullanıldığı ürüne asalet, şıklık ve lüks bir görüntü sunar. Esnektir. Bu ve benzeri çok sayıda özellik deriyi deri yapan özelliklerin başında gelmektedir.

Bir çoğumuz deriden üretilen malzemeleri kullanırız. Birçok insanın dolabında en az bir deri ayakkabı vardır. Ya da deri bir ceket, deri bir çanta ya da bir cüzdan. Giyim alanında yaygın olarak kullanılan deri, ev dekorunun da son yıllardaki vazgeçilmez materyali olmuş durumdadır. İster giyim, ister dekor ister aksesuar olsun, aldığınız bir ürünün deri olup olmaması, özellikleri ve sağladığı faydaları bilmek her zaman sizlerin avantajına olacaktır. Bu açıdan bakıldığında derinin özelliklerini sizler için derledik. İşte gerçek derinin sahip olduğu özellikler ve insanlara sağladığı faydaları:

Gerçek Derinin Özellikleri

– Yumuşak bir dokuya sahiptir
– Gerçek deride her nokta ayrı bir desene ve yüzeye sahiptir. Suni derinin her yerinde doku aynıdır.
– Gerçek deri bazı girinti çıkıntılar vardır.
– Gerçek deri üstünde zarımsı bir bölüm vardır. Katladığınızda bu tabaka görülebilir.
– Suni deri plastik gibi kokar ama gerçek deride bu kokuyu duymazsınız.
– Gerçek deri daha uzaktan kaliteli bir görünüme sahiptir.
– Gerçek deri ateşe tutulduğunda direkt yanmaz ama suni deri hemen tutuşur.
– Hakiki deri çabuk yırtılma ve kopma yapmaz.